© 2023 by NOMAD ON THE ROAD. Proudly created with Wix.com

האקתון-מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?...באנו לשנות!

 

ביום חמישישי 1-2.12 נפגשנו בעירייה 140 בני נוער ואנשי צוות הדרכה ומנטורים מאוניברסיטת תל אביב  כדי לנסות ולחשוב איך אנחנו יכולים לעשות שינוי בשכונות שלנו בעיר.

 כרזה מהאירוע העירוני-  כן משנה!- הנוער בעיר מחפש בעיות... בשביל לפתור אותן.

 

 

הנוער בעיר מחפש בעיות... בשביל לפתור אותן.

המחשבה על שינוי מורכבת, יש הרבה רצון לתקן דברים בחברה שלנו וביום יום שלנו, אבל מצד שני  של המאזן יש גם הרבה אדישות או אובדן תקווה במקומות שהגדולים לא מצליחים, אז מי אנחנו הצעירים והנוער שנצליח לשנות משהו?!

 

אבל זה בדיוק הסיבה שהביאה את כולנו לעבור לילה לבן" בין מחלקות ומקומות העירייה הנטושים",  לילה שבו כבשנו רק אנחנו את העירייה והכרזנו על עצמנו "ראשי השכונות והעיר שלנו"!

 

התאגדנו בקבוצות קטנות עם כישרונות כבירים של נוער וצוות שרוצה להשפיע ו...(אתם תופתעו עכשי ) נוער שאכפת לו מאיפה שהוא גר וממה שעובר על הקהילה שלו.

 

התאספו במגדל השן כל נציגי השכונות בתל אביב ויפו, אנשים שהם פסיפס מרתק של עדות, מגדרים, זהויות ,דתות ....קצת מהכול

והחלטנו שהלילה הזה שונה מכל הלילות.

 

מנש נווה צדק מתכננים את הפרוייקט . ברקע לשכת ראש העיר

 

אז מה זה בכלל האקתון?, טוב ששאלתם!

 

האקתון אחריות עירונית בהובלת מועצות הנוער השכונתיות. 24 שעות (חמישישי בעירייה) של חשיבה ותכנון של פרוייקטים ומיזמים לטובת הנוער והקהילה.

הביטוי "האקתון" בא מעולם התכנות ודיבר בדרך כלל על מרתון לילי של האקרים (מפצחי מחשב) שישבו לאורך הלילה וניסו לפצח בעיות בתוכנות שלהם במרתון תיכנות ומחשבים...אז אנחנו לא הלכנו רחוק מהרעיון המקורי ונפגשנו ללילה של 24 שעות ובו ניסינו לפצח את הבעיות האמיתיות בשכונות שלנו שקשורות לנוער ,אבל לא רק לנוער, אלא מספקות פיתרון גם לקהילה ולשכונות שאנחנו באים מתוכם.

 

 מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?- לילה של פיצוח יזמות עירונית בבית העירייה- בתמונה רגע של זריחה וכמה האקרים עייפים

 

ההצלחה תופסת תאוצה ברשת

מתוך הפוסט של סגן ראש העיר, אסף זמיר:

"בחמישי באחרון ישנו בעירייה 140 בני נוער וזה היה מטורף. קיימנו, לראשונה אי פעם, האקתון חברתי לנוער של תל אביב יפו. 24 שעות של קבוצות נוער שישבו לחשוב על פתרונות ...לסוגיות חברתיות שמעסיקות אותן. מהנגשה לבעלי מוגבלויות דרך שמירה על אופניים ויצירת מרחב בטוח להולכי רגל וקיום פעילויות תרבות בלילה לנוער בשכונות ועוד ועוד. צעירים מהדרום, המרכז, הצפון ויפו. חילונים, דתיים, יהודים, ערבים ומהגרים. כולם היו שם. כולם שיתפו פעולה, והתוצאות מדהימות. יש לנו נוער מדהים שיצמח יום אחד לדור ההנהגה הבא של העיר שלנו ומעודד מאד מאד לראות אותם בפעולה!"

 

מתוך הפוסט של סגן מנהל מינהל החדש בעירייה , עודד חוברה:

"...תחת הכותרת ״כן משנה״ הגיעו בני הנוער נרגשים ומצויידים בשקי שינה ללינת לילה. הם הגיעו מכל קשת המסגרות החברתיות הפועלות בעיר וקיימו דיונים מרתוניים בכל חדרי הישיבות בבניין העירייה, על נושאים הקשורים בעולמם ובקהילות בהם הם חיים, כולל הצגת מתווה דרך למתן מענה מיטבי לסוגיות שהעלו.
עברתי בין הקבוצות והקשבתי ללהט וליצירתיות, כולי נחת וגאווה.
גאווה בראש העירייה ובהנהלה, שכמו בתחומים רבים ונוספים פתוחים ונלהבים לחדש ולהתחדש בכל הקשור במתן השירות לתושבי העיר.
מלא גאווה להיות עובד בעירייה הכי לא קונבנציונלית, שמתעקשת שלא לקפוא על השמרים.
נראה לי שאפילו זקן השומרים מביט מלמעלה מתמוגג מנחת.."

 

הנוער נפגש יחד כדי לשמוע על פרויקטים שהצליחו כדי לקבל השראה ותקווה לקראת הרעיונות שבדרך 

 

מתוך הפוסט של ראש העיר , רון חולדאי:

"יש האומרים שהנוער של היום הוא לא כמו הנוער של פעם. אלה שוכחים כי הנוער תמיד נחשב למרדן ולחדשן. הנוער היום, כמו פעם, רוצה לעשות דברים חשובים ומשמעותיים ואנחנו המבוגרים צריכים לתת להם את הכלים, הדוגמא האישית והחופש לחדש ולשנות!"

 

 https://www.facebook.com/tlvnoar - סרטון שכחו אותי בעירייה

 

 

 מבחר תמונות מתוך הלילה הלבן בעירייה-התמונות מתוך דף נוער תל אביב יפו

 

אז מה היה בלילה הזה? הרבה צחוקים, אווירה טובה, רגעים של סיעור מוחות, רגעים של "מצב כפית" , ובין לבין הזדמנות לראות את הנוער במיטבו, וגם אותנו הרכזים והצוות המלווה. גם אנחנו ברגע מסוים התחלנו להדבק בתקווה הגדולה הזו ובהזדמנות באמת לחשוב קרוב ולעשות טוב בשכונה.

 

אני מודה שכשנכנסתי לכל המרתון הזה , כל מה שחשבתי זה על הגננת שאצטרך להיות בניסיון לשמור על הנוער מלהרוס את העירייה ועל האנרגיות שהוציא בלרתום אותם לטובת הפרויקט הכביר הזה...אבל מהר מאד ראיתי חבורה מגויסת שהתייחסו אליה בהרבה מאד כבוד ברמת ההערכות, החולצות, תגי השם, הארוחות ופינת הקפה, החדרים המהודרים, המאנטורים המושקעים והפרזנטציה שנעשתה עם צוות שופטים רציני ומכבד.

ואם יש משהו שכבר למדתי בעשייה החינוכית שלי היא  שאם פונים לנוער בכבוד ובגובה העיניים , הם עושים את אותו הדבר בחזרה !

 

 מתוך דף נוער תל אביב יפו

 

הנוער שלנו לא איחר להפציץ ברעיונות, בגישה בוגרת ומגויסת, במצגות ,בסרטוני סטופ מושאן, בירידה לפרטים הקטנים, בהתמודדות עם הפחד במה שלהם ולקיחת אחריות על הרעיונות שלהם והצגתם בפני קהל רב וזה בפני עצמו דורש אומץ רב!

הנוער שלנו חשב על אפליקציות שמקדמות אינטראקציות של בני נוער חובבי ספורט בעיר, קידמו כרטיסי דיגיתל לנוער שמציגים בפניהם הטבות לנוער בשכונה ומידע דיגיתלי, חשבו על פתרונות להנגשת חופי העיר לאנשים עם מוגבלות, העלו רעיונות לפתרון בעיות גיוסי החניכים בשכונה דרך שירות שיוגש בתחנות שונות באמצעות ברקודים וסמארטפון ודרך סריקת הברקוד יוכלו האנשים ובעיקר הנוער להגיע לסרטונים שמסבירים על המקום בדרכים יצירתיות שמשווקות גם את המנ"ש (מרכז נוער שכונתי) ואנשיו דרך שירות לקהילה ועוד.

 

"לצאת מהקופסא"

במהלך הלילה השתתפנו גם בתרגיל חשיבה באמצעות קוביות קרטונים ונתבקשנו "לצאת מהקופסא" ולבנות מודלים לרעיונות שכבר התחלנו לגבש מול המאנטורים.

שוב הוכחה לכוח היצירתי של  הנוער והיכולת גם בחצות הלילה להציג אנרגיות עצומות לטובת יצירת מודלים מרתקים ומצחיקים באמת.

 

 

בתום הפרויקט ובתום הצגת המודלים השונים נתבקשנו להשתתף בתחרות סלוגנים בו כל קבוצה התבקשה להמציא סלוגן להאקתון והתקיימה הצבעה דמוקרטית על ידי נציגות שנשלחה מכל קבוצה ובחצות וקצת נבחר הסלוגן הזוכה...זה נשמע קצת לפלפי ולא מיוחד...אבל תראו לעצמכם שלקחתם חלק בבחירת הסלוגן או בהצעת המילה הספציפית שהפכה אותו למיוחד ומקורי באמת, ואחר כך יצאתם עם כל הקבוצה העצומה של 140 בני נוער החוצה לכיכר רבין רק כדי לגלות שהסלוגן הזוכה מוצג בענק על בית העירייה באורות מתחלפים....מה נער או נערה מרגישים לראות שהמילה שלהם המחשבה שלהם מופיעה בענק בכיכר רבין...זו תחושת הצלחה שיהיה קשה מאד להשכיח מהם , תחושה של גאווה שאין שני לה.

 

https://www.facebook.com/pg/tlvnoar/photos/?tab=album&album_id=1471435376219223- סרטון הצגת הסלוגנים

 

 

אחרי שהדלקנו את השמש , ותל אביב  יפו התעוררה לנגד העיניים, התחלנו לגבש את כל המצגות והרעיונות לפרזנטציות והנוער שהיה מבויש או נחבא אל הכלים, פתאום הפנים שזו האחריות שלו להציג את הרעיונות שמיצגים את השכונה שלו ולקח פיקוד ,עשה חזרות ויצא להלחם על הרעיון שלו בפני הקהל הגדול וועדת שיפוט שמורכבת מסטארט אפיסטים, יזמיות ויזמים, אנשי עסקים , סגן ראש העיר ונציגים מהעירייה ועוד.

 

 

 

 שלב הפרזנטציות- הצגת הרעיונות בפני ועדת השיפוט

 

 

המעמד היה מאד מרגש והרעיונות היו נהדרים, מקורים מחד, ומאידך משקפים בעיות עירוניות שרלוונטיות לכלל הנוער בדרום ובצפון העיר, כמו עניין הבילוי והיציאות לנוער בלילות ובסופשים

ודווקא החזרתיות של הבעיה הזו אצל כמה וכמה קבוצות מאזורים שונים בעיר, הדגישה את הבעיה בפני נציגי העירייה בצורה שלא אפשרה שלא להתייחס לדבר בצורה רצינית ולקחת את הנושא לסדר היום העירוני.

 

 

כן משנה!

 

הכוח של הנוער הורגש בדיאלוג עם המטה  ובהזדמנות הנהדרת לקחת את הנושאים הבוערים של הנוער ולהציב אותם בראש סדר העדיפויות העירוני ובכך הלילה הזה היה שונה מאד מכל הלילות, כי משהו התעורר וזו לא היתה  רק השמש, משהו התעורר גם בנו ובאמונה שאנחנו גדולים וקטנים באמת יכולים לשנות...וזה בפני עצמו שחר של יום חדש.

 

 

 

 מנ"ש  נווה צדק מציג נבחרת רצינית בהאקתון הראשון שלנו- המנ"ש (מרכז נוער שכונתי) שלי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כ

 

 

 

 

Please reload