© 2023 by NOMAD ON THE ROAD. Proudly created with Wix.com

סיפור באוכל

 

פעם ראיתי סצנה מסרט בשם "נערת הראמן" שסיפר על שפית צעירה שהייתה לה תכונת קסם שבכל פעם שהייתה מבשלת, הרגשות שלה היו עוברים דרך המנות שהגישה וגורמים לטועמים לחוות את אותם הרגשות ממש בכל טעימה וטעימה.

 

אם היא הייתה עצובה, הלקוחות במסעדה שלה היו אוכלים מהמנה שלה ומתחילים גם הם לבכות בכי תמרורים, ואם היא הייתה מבשלת ותוך כדי מרגישה שמחה ואושר על משהו טוב שקרה לה באותו יום, הלקוחות שלה היו הופכים למאושרים באדם ושמחי לבב וזה היה רק מתגבר מביס לביס.

קסם.

 

חשבתי שזה משהו שקורה רק בסרטים, אבל אז הוזמנתי לסדנת סיפור באוכל של שרה גלב וזה ממש קרה לנגד עינינו.

 

התקבצנו בשני שעבר בשבע בערב מכל עבר, צפון ודרום ומרכז תל אביב, זרים גמורים למפגש ש כל מה שידענו עליו, הוא שמדובר בסדנת אוכל שכל המנות בה מוכנות ומוגשות לשולחן ושזו אינה סדנת אוכל טיפוסית שמכירים תוך כדי קיצוץ ירקות ולישת בצקים יחד, 

 

אלא סדנה שמעוררת דרך האוכל סיפורים ותגרום לנו בעוד שלוש שעות בדיוק, להפוך מזרים גמורים לשותפים לסודות העמוקים והמרגשים ביותר שיש לנו סביב אוכל.

 

 סדנת סיפור באוכל עם שרה גלב- צילמה דנה סתוי

 

הדבר היחיד שלא ידענו זה איך בדיוק המגה-שיתוף הזה הולך להתרחש? ואיך האוכל של שרה יגרום לנו בדעה צלולה לעשות את כל זה מבלי לרצות להתנגד?

 

ואז זה קרה, בהתחלה זה לא מורגש וניכר שזה משפיע רק על מי שבא על בטן ריקה, שם מתחילים הסיפורים הקטנים לבצבץ על זיכרונות ילדות וסיפורים שמחברים, כמו המנה מלאת הדלעת והערמונים,  

 

 לאדמה ולשורשים שלנו.

 

 דלעת עם ערמונים ושרה גלב- צילמה דנה סתוי

 

 

וכמו המנה, ההשפעה מתחילה להשריש ולהעמיק כמו מחפשת אחר רגשות עמוקים יותר ששכחנו שהם שם ומגיעה פנימה עד הקישקע של כולנו. ומתוך הקישקע של שרה (לא בטוחה שמותר להגיד קישקע ליד טבעונים?!) וחוויות הילדות שלה שסבבו סביב אוכל בגרסה הפחות מגרה שלו והפכו אותה בהפוך על הפוך לבשלנית שהיא היום,

 

גרמה לנו שרה לבחון את הקישקע שלנו ולפני כל מנה העלתה בפנינו שאלה שתהדהד בחלל המעוצב ותגרום לסיפור אוכל טוב שהיה קבור בתוכנו או ששמרנו רק לעצמנו ולקרובים, לצאת לאוויר החלל כמו זיכרונות חבויים בבוידעם שמנקים אותם מאבק הזמן ונותנים להם מקום.

 

כלים נאים- סדנת סיפור באוכל- העמל 25- צילמה דנה סתוי

 

 

המוסקה שהעלתה סיאנס של סיפורי סבתא 

 

במנה הרביעית עלתה באוויר השאלה איזה זיכרון ילדות חם ומנחם עולה לכם מהמנה הזו?

וזה כבר הפיל את כולם וגורם לכל סיפורי הסבתות שלנו לעלות מעלה מעלה,

 

אני נזכרתי בסבתא אנה שלי ז"ל, שאפילו המילים זיכרונה לברכה טריות כל כך שהן עדין לא יושבות בטבעיות ליד המילים, סבתא שלי,


מודה שחשבתי שאני חסינה אבל החום של המנה חדר מבעד לשריון שלי והעלה בי זיכרון עמוק שאחסנתי אותו אפשהו באחד מחדרי הלב,

קצת כמו כלה שמתאמנת לומר את שם משפחתה החדש.

 

ככה סבתא שלי עדין חיה לי בזיכרונות שאיכשהו קשורים תמיד באוכל.

 

 נכנס יין יצא סוד- סיפור באוכל עם שרה גלב- צילמה דנה סתוי

 

המנה של שרה זרקה אותי לזיכרון ילדות ישן של סבתא שלי, שהייתה מכינה לפני כל יום כיפור קופסה מלאה בעוגיות, חצי קופסה הייתה מוקדשת לאחי הגדול יוסי, והייתה שופעת עוגיות דבש והחצי השני היה מוקדש לי בעוגיות עגולות כמו דונאט ומצופות סוכר לבן וסוכריות צבעוניות, והן היו הסימן המובהק שלסבתא שלי לשבירת הצום והתירוץ שלי ושל יוסי להכנת כוסות של תה, רק כדי שנוכל לתבול בהם את העוגיות האלה.

 

לימים סבתאנה שלי חלתה באלצהיימר ושכחה שבכלל ידעה להכין את העוגיות האלה וכל שאר המאכלים האדירים שלה, ואני נשארתי רק עם החשק והזיכרון עד לפני כמה חודשים, שנאלצנו להיפרד ממנה לשלום באהבה ובצער, וכשהגעתי לבית שלה באחד מימי השבעה, הגישו לי צלחת עם העוגיות שלי מצופות סוכר לבן וסוכריות צבעוניות שדודה חוליה הכינה במיוחד לשבעה, ואני הרגשתי שסבתא שלי שלחה אותם במיוחד בשבילי בתור מתנת פרידה.

 

וכששיתפתי את הקבוצה בזיכרון הזה שעלה וגעש בי מעמקי נשמתי, החלו דמעות לצאת ולשטוף את כולי.

 

המוסקה שהעלתה סיאנס של סיפורי סבתא ולידה תמונה של סבתא אנה וסבא אלברטו שלי

 

אמרתי לכם שהיא קוסמת?! המוסקה עם החציל ותפוחי האדמה עם רוטב הפלפלים העדין והעגבניות  בציפוי הטחינה הפריכה, עשו את שלהם והעירו בנו את כל מאכלי הסבתות החמים והמנחמים שהתגעגענו אליהם, כמו סיאנס סבתות אמיתי ששרה מובילה אותו.

 

והיינו צריכים הפסקה שהגיעה בדיוק ברגע הנכון לשירותים וסיגריה למעשנים, בשביל להבין את כוחו של הרגע ומצד שני להניח ולהיפרד בחזרה מכל יקירינו ומכל הרגשות שצפו בחלל כמו קרוטונים במרק, עד ששקעו בחזרה לקרקעית.

 

 סדנת סיפור באוכל עם שרה גלב- צילמה דנה סתוי

 

התכנסנו בחזרה מכל אברי החדר והמרפסת למנה האחרונה שתקנח את הערב ואולי כבשיקוי קסמים כיאה לערב הזה, גם תעיר אותנו בחזרה לעולמנו רגע לפני שנתפזר כל אחד ואחת לדרכם. 

 

שון הסו שף הצעיר של שרה, כבר עובר בנינו בריחוף קל שכמעט לא שומעים או שמים לב ואוסף מאיתנו את הצלחות העיקריות ומפנה מקום לצלחת יפיפיה כמעט כמו ציור והכי מתאימה לאינסטגרם  של כולנו, של מלבי ותאנה טרייה שמעליהם סירופ ורדרד של מי ורדים ופיסטוקים.

 

החיים בוורוד.

 

 

תמונות לקינוח -מלבי פיסטוק ותאנים- צילמה דנה סתוי

 

כמה יצירתיות ויופי יש במנות של שרה כמו אמנית שבמקרה גם בשלנית ובמטבח שלה איכשהו שני הדברים האלה מקבלים איזון מושלם.

 

שרה היא מלכת שוק הכרמל ויצא לי העונג ללכת איתה בעבר בשווקים ולגלות כמה היא פופולרית ומוכרת לבאסטיונרים ולכל התבלינים והפירות והירקות שם. היא מהלכת בכולם קסם, מכיון שהיא מכירה את הסיפורים של כולם לעומק וזוכרת פרטים ופיסות מידע ודואגת לשאול ולהתעניין ולגרום לאנשים שם להרגיש כמעט כמו משפחה שלה.

 

וזה סוד הקסם הגדול של שרה, היא אישה עם הרבה אמת ומעט גבולות ובשביל הרבה מאד אנשים זה כמו למצוא זעפרן או פטריות כמהין, זה נדיר ובעל טעם גן עדן.

 

 שרה גלב- מארחת למופת - צילמה דנה סתוי

 

ושרה עצמה אוהבת לאהוב, צומחת ממפגשים עם אנשים, נוצצת כשהיא מלווה סדנאות כאלה    ממיני הרבים שיש לה, אוהבת להתארח במטבחים של אחרים, אוהבת לבשל אוכל טעים ולגלות עוד ועוד סיפורים, ואוהבת גם אתכם בנדיבות, בלי שעשיתם כלום ורק מעצם זה שנכנסתם לה ללב ומבעד לדלת.

 

הסדנאות של שרה לא כשרות למהדרין אבל הן טבעוניות מה שאומר שאין שימוש בחומרי גלם לא כשרים כמו פירות ים ובשרים אלא בעיקר ירקות ודגנים, שמי שלא מדקדק מדי ברמת ההכשר הרבני, יכול לגמרי להנות מארוחה נהדרת ומלאה ברוחניות וקודש גם בימי חול.

 

 סדנת סיפור באוכל עם שרה גלב- צילמה דנה סתוי

 

ולגבי עניין השיתופיות, תראו בזה חוויה רגעית כמו שעולים לאטרקציה ונותנים יותר מקום לאומץ  מאשר לפחדים. שרה היא לא מטפלת או פסיכולוגית ולא מתיימרת להיות כזו, היא בשלנית ואישה של מילים ולשלוש שעות גם קוסמת.

 

ואם תאכלו מהאוכל שלה, ממש כמו בסרט על השפית שסיפרתי בתחילת הסיפור, יש סיכוי סביר שגם אם באתם עם חששות משיתוף ופתיחות, בכל ביס מהאוכל שלה, אתם תגלו ממש כמוני, שלאוכל שלה יש השפעה מנחמת וממנה למנה, תקבלו מנה גדושה של אמת לגבי מי שאתם באמת, וקורטוב של חופש מגבולות וממחסומים שעוצרים בעדיכם,

 

ותהפכו להיות ממש כמו שרה והסיפור באוכל שלה, אפויים במידה הנכונה וההרגשה הזו גם אם היא קצרה וחולפת, תגרום לכם להפנים שעשיתם טוב שבאתם, או בתרגום חופשי לאנגלית well done .

 מקנחים עם סלפי- צילמה דנה 

-----------------------------------

 

סיפור באוכל- שרה גלב:

https://www.facebook.com/FoodStorySarah/?ref=br_rs

 

סיפור באוכל - ארוחת גורמה בנושא זיכרון וילדות- הסדנה הקרובה:

https://www.facebook.com/events/659824904349305/

 

Please reload